Okolica i Atrakcje

BIEGOWE TRASY NARCIARSKIE

Magurka Wilkowicka – 909m n.p.m. – to tu znajdują się bezpieczne i dobrze utrzymane trasy o długości 3,75 km. Doskonale nadają się zarówno do amatorskiego uprawiania sportu jak i do przeprowadzania profesjonalnych zawodów firmowanych przez Polski Związek Narciarski. Jedna z tras jest specjalnie przygotowana dla sprinterów. Magurka Wilkowicka jest położona w obrębie obszaru NATURA 2000, dzięki czemu wyjazd na narty nabiera dodatkowych walorów – możemy zbliżyć się do natury, a przy okazji odetchnąć czystym powietrzem podziwiając panoramy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a przy dobrych warunkach nawet Tatr i słowackiej Małej Fatry. Corocznie w styczniu lub w lutym ponad 100 uczestników bierze udział w biegach Puchar Magurka „Śladami Arcyksiężnej Marii Teresy Habsburg”. Zawody nazwane są na cześć arcyksiężnej, która często jeździła w Wilkowicach na nartach i miała nawet swój własny pokój w schronisku na Magurce. Magurka Wilkowicka to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania turystyki aktywnej w Beskidzie Małym!


GÓRSKIE ŚCIEŻKI ROWEROWE

Nieopodal naszego obiektu, na Koziej Górce (w masywie Klimczoka) dostępny jest kompleks „Enduro Trails – Bielsko-Biała”. Są to jednokierunkowe trasy rowerowe czyli, tzw. „singletracki”. Charakteryzują się profilowanymi wąskimi i krętymi ścieżkami o różnym stopniu trudności: od bardzo łatwych, na których poradzą sobie również dzieci, po bardzo trudne – dla wymagających i doświadczonych kolarzy górskich. Ścieżki są bardzo lubiane przez naszych Gości.

Miłośników Enduro zapraszamy na naturalne trasy na zboczach Magurki Wilkowickiej (czwartego co do wysokości szczytu Beskidu Małego – 909m n.p.m.). Charakteryzują się one urozmaiconym stopniem trudności, niemniej jednak są one dedykowane dla średnio oraz zaawansowanych riderów.

Dla średnio zaawansowanych polecić możemy trasy takie jak: Trasa Wilkowicka – długość: 3400m, średni spadek: 14%, Krysia – długość około 3000m, Boxer 3 – 1700m, Boxer4 – 2300m, Borówa: ścieżka zjazdowa od czarnego szlaku z Magurki na pogranicze Łodygowic i Hucisk, długość4100m, średni spadek:11,2%. Obecnie podzielona została na dwie sekcje, górna – trudniejsza nosi nazwę Killer. Czarownica: ścieżka zjazdowa do Hucisk, pomiędzy Magurką a Czuplem, długość 3600m, Średni spadek: 12.4%. Yary: ścieżka zjazdowa, odnoga „Borówy”  prowadzi do Hucisk (przy granicy z Łodygowicami), długość: 1900 m. Średni spadek:13,5%. Natomiast dla zaawansowanych polecamy: Twixter – długość około 1800m oraz Wataha X-Line – długość 1200m. Twixter to odnoga Boxera 4, a Wataha X-Line to odnoga Boxera 3.


BESKIDZKIE SZLAKI TURYSTYCZNE

Zapierające dech w piersiach widoki, poczucie niesamowitej wolności – Park Krajobrazowy Beskidu Małego, z którego szczytów rozciągają się przepiękne panoramy jak choćby z Góry Żar, Jaworzyny, Czupla, Magurki Wilkowickiej czy Potrójnej. Na Górę Żar wejdziemy lub wjedziemy kolejką, a na Magurce i pod Potrójną znajdują się schroniska, w których można odpocząć i się posilić.

Pierwszą z proponowanych tras jest krótka trasa z Magurki Wilkowickiej na Przełęcz Przegibek (czarny szlak), z Magurki Wilkowickiej na Czupel (niebieski szlak), gdzie rozpościera się rozległa panorama na Jezioro Międzybrodzkie i okoliczne szczyty.

Na trasie znajduje się jaskinia Wietrzna Dziura, położona na południowo-zachodnich stokach grzbietu pomiędzy Magurką (909 m n.p.m.) a Czuplem (930 m n.p.m.). Jaskinię można zwiedzać, rekomendujemy zabrać ze sobą latarki.

Szlaki Beskidu Śląskiego, Żywieckiego oraz Małego są bardzo interesujące pod względem widokowym. Z wielu miejsc można podziwiać masywy Babiej Góry, Pilska, Baraniej Góry czy Skrzycznego, a przy sprzyjających warunkach pogodowych wznoszący się w oddali mur Tatr. Beskid Żywiecki jest najwyższym pasmem w polskich Beskidach i jednocześnie drugim pod względem wysokości pasmem górskim w Polsce. Najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Babia Góra – czyli Królowa Beskidów – wznosząca się na wysokość 1725 m n.p.m.


TRASY NARCIARSKIE

Beskidzkie kurorty, jedne z najlepszych w Polsce, takie jak: Szczyrk, Wisła, Korbelów leżą w zasięgu krótkiej przejażdżki samochodem albo autobusem z naszego obiektu. Dwie, spośród trzech najlepszych gór narciarskich w Polsce to Pilsko i Skrzyczne. Znajduje się tu najwięcej tras zjazdowych i wyciągów w przeliczeniu na kilometr kwadratowy w Polsce. Łączna długość wszystkich tras przekracza 200 km.

Najbliżej położonym ośrodkiem od naszego Obiektu jest Beskid Sport Arena w Szczyrku (7,3 km, beskidsportarena.pl), Szczyrkowski Ośrodek Narciarski w Szczyrku (10 km, szczyrkowski.pl), Kompleks Narciarski Biały Krzyż w Szczyrku (14 km, bialykrzyz.com.pl).


SPORTY WODNE

Jezioro Żywieckie oraz Międzybrodzkie to malowniczo położone wśród gór jeziora, gdzie można uprawiać żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing jak i pływanie na rowerach wodnych. Oprócz aktywnych sportów możemy również poplażować i odpocząć. Bogata infrastruktura ośrodków żeglarskich w Tresnej, Międzybrodziu czy Zarzecza umożliwi aktywny wypoczynek każdemu miłośnikowi sportów wodnych.

W naszym obiekcie można odpocząć przy basenie, który w czasie niepogody posiada zasuwane zadaszenie, najmłodsi natomiast mogą spędzić mile i aktywnie czas w brodziku ze zjeżdżalnią (otwarcie lipiec 2021)


PLAC ZABAW

Aby Twoje dziecko mogło aktywnie spędzić czas, a Ty swobodnie odpoczywać, nigdzie nie musisz się ruszać 🙂

To właśnie w naszym ogrodzie, znajduje się ogromny plac zabaw, huśtawki i mnóstwo innych atrakcji dla najmłodszych. A w lipcu 2021 roku w okresie letnim będzie oddany do waszej dyspozycji kompleks SPA – basen, brodzik sauna, bania i jacuzzi. Podoba Ci się taka perspektywa?


A CO NA DESZCZOWE DNI?

NINJA PARK – Strefa trampolin – to cała kondygnacja ogromnej hali na całej powierzchni zapełniona trampolinami zgrupowanymi w długie i krótsze tory wraz z pochyłymi modułami przy ścianach pozwalającymi na niewiarygodne skoki i akrobacje.
Jeśli chcesz spadać z wysoka i miękko lądować – ta strefa jest dla Ciebie. W jej obrębie sprawdzisz swoje zdolności wspinaczkowe na profesjonalnie zaprojektowanej ściance wspinaczkowej.

Strefa Basket wyposażona w 2 tory i 2 tablice do rzutów. Powiedz sobie: – Chcę poczuć to co zawodowcy w Super Lidze i chcę widzieć obręcz z góry podczas wsadu. A nad basenem z gąbkami – długa i zakręcona atrakcja. Skoki z wysokości mile widziane:) To coś w sam raz dla miłośników wspinaczki!!!

Ścianka wspinaczkowa, z której skoczysz prosto do basenu z gąbkami 🙂 Strefa siatkówki – można by powiedzieć, że to w pełni funkcjonalna strefa gry w siatkówkę. Jednak zabawa toczy się na boisku zrobionym z trampolin. I to jest dopiero jazda… To wszystko znajdziesz nieopodal naszego obiektu w NINJA PARK JUMPOWNIA


SPORTY EKSTREMALNE

Na Górze Żar (24 km) i w Bielsku – Aleksandrowicach (10 km) – możecie spędzić niezapomniane chwile podziwiając paralotnie jak i szybowce. W Aeroklubie czeka na Was niezapomniana przygoda – lot samolotem lub szybowcem. Natomiast na Górze Żar spędzicie aktywne chwile w strefie zabaw jak i w parku linowym.

Lot samolotem/szybowcem: Pierwszy wariant – tańszy i może atrakcyjniejszy, odbywa się poprzez start szybowca za wyciągarką i w pierwszej fazie lotu przypomina jazdę „kolejką górską” w lunaparku. Startujecie „prawie pionowo w górę” na wysokość około 250 metrów, a następnie w czasie około 5 minut lecą Państwo w rejonie zbocza góry Dębowiec, południowym „kręgiem nadlotniskowym” – koszt takiego lotu to tylko 150 zł.

Drugi wariant – odbywa się poprzez hol szybowca za samolotem. W tym przypadku startujemy bardzo łagodnie i pomalutku wznosimy się do góry. Jednak samolot wyholuje szybowiec dużo wyżej niż wyciągarka, aż na wysokość około 700 metrów. W zależności od warunków atmosferycznych i Państwa preferencji, możecie polecieć nad górę Szyndzielnie lub miasto Bielsko-Białą. Lot szybowca potrwa 20 do 30 minut – koszt takiego lotu wynosi 550 zł.

Ceniącym wspinaczkę polecamy skałki na Kobylej, Malinowskiej Skale, grotołazom polecamy miejscowe jaskinie: Chłodną (aż 117 m wędrówki), Grotę Komonieckiego, Jaskinię Wickiego lub Czarne Działy.

Nieopodal naszego obiektu znajdują się również: paintball, parki linowe, offroad i quady. Beskidzkie tory i trasy offroadowe są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i niezwykle atrakcyjne – najbliższe w Wiśle Górski Tor Offroadu „Bukowa Dolina”. Do dyspozycji amatorów wrażeń oddano 15 ha górskiego, zalesionego terenu, na którym wytyczono pięć odpowiednio przygotowanych tras do jazdy samochodami oraz quadami.


ZWIEDZANIE

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, w skład którego wchodzą: Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka. Wznoszący się w centrum Bielska-Białej zamek jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą na terenie historycznego miasta Bielska. Według legendy w jego miejscu miał znajdować się niegdyś gródek rozbójników napadających na podróżujących tamtędy kupców. Książę opolski Kazimierz († 1229/30) miał zdobyć ową fortalicję i wytępić zbójców, zaś w miejscu tym wystawić zameczek myśliwski, który z czasem rozbudowany został do postaci okazałego zamku, przy którym rozwinęło się miasto Bielsko.

Stara Fabryka – W 1979 roku przy ówczesnym Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej utworzono Muzeum Techniki Włókienniczej. Przejęło ono eksponaty działu tkactwa macierzystej instytucji, a następnie powiększało swoje zbiory o maszyny i urządzenia pozyskiwane głównie w miejscowych zakładach przemysłowych. W 2010 roku oddano do użytku obszerne sale poddasza, służące odtąd wystawom czasowym (Galeria w Fabryce), a w latach 2011-2012 remont przeszły pozostałe hale ekspozycyjne. Przebudowano przy tym część parteru, gdzie w latach 2013-2015 stworzono od podstaw stałą wystawę historyczną Od włókiennictwa do małego fiata. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku. Od końca 2013 roku Muzeum nosi nazwę Stara Fabryka.

Dom Tkacza – ekspozycja zewnętrzna Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej – położony jest na terenie Górnego Przedmieścia, istniejącego już od pierwszej połowy XV wieku i zamieszkiwanego przez sukienników bielskich. Tradycje domu, w którym znajduje się muzeum, sięgają XVIII wieku.

Fałatówka, jest oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Mieści się Bystrej, nieopodal naszego obiektu, w willi z ogrodem, w którym blisko dwadzieścia lat żył i tworzył Julian Fałat. Artysta nabył ten dom w 1909 r., a dwa lata później wzniósł modrzewiową pracownię (spłonęła w 1935 r.).